تفاوت و فرق بین Adapter و Adaptor

زبان انگلیسی مملو از لغات گیج کننده است که نویسندگان انگلیسی زبان و غیر انگلیسی زبان را گیج می کند.

لغات امروز نیز مستثنی نیستند. شما دقیقا چطور واژگان Adaptor و Adapter را به کار می برید؟

فرق بین Adaptor و Adapter در چیست؟ 

متاسفانه تفاوت خیلی فاحشی بین این دو لغت نیست. با توضیحات این پست، دیگر در استفاده از این لغات دچار اشتباه نمی شوید.

لغات Adaptor و  Adapter دو معنای اولیه دارند.

اولین معنی مربوط است به وسیله ای که برای متصل کردن قطعات تجهیزات به کار می رود. قطعاتی که به طور مستقیم نمی توانند به هم متصل شوند.

به مثال های زیر با ترجمه فارسی دقت کنید:


I need a power adaptor to charge my laptop.

Most power adapters do feel quite warm to the touch, especially if you have the laptop turned on and are working as you recharge. This is normal.


دومین معنی برمیگردد به شخصی که چیزی را تنظیم می کند. برای مثال شخصی که یک متن را برای فیلمنامه تغییر می دهد و تنظیم می کند. به مثال ها دقت کنید:


The screenplay adapter thinks the script needs some work.


The plays were a very different story: I worked with the adaptor for 10 drafts.


اما از کدام شکل و چه موقع استفاده کنیم؟ اگر دقت کنید، من از هر دو نوع دیکته برای هر دو تعریف استفاده کردم.

تفاوت بین انگلیسی آمریکایی و انگلیسی بریتانیایی در استفاده از Adaptor؟

بعضی از افراد ادعا می کنند که در استفاده از املای Adaptor تفاوت جغرافیایی وجود دارد. یعنی لغت Adapter در انگلیسی آمریکایی استفاده می شود و لغت Adaptor در انگلیسی بریتانیایی استفاده می شود. (بعضی هم نظر برعکس دارند)

تحقیقات نشان داده است که هم در انگلیسی آمریکایی و هم در انگلیسی بریتانیایی املای Adapter بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد تا Adaptor.


گذشته از تفاوت جغرافیایی ، بعضی از مدرسان زبان انگلیسی نظر دیگری دارند. آنها ادعا می کنند که adapter فقط در مورد شخص استفاده می شود و Adaptor فقط در مورد لوازم الکترونیکی و قطعات مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

حتی یکسری از معلمان زبان پا را فراتر گذاشته و می گویند Adapter و Adapter برای وسیله استفاده می شود ولی اگر در مورد شخص باشد فقط باید از Adapter استفاده کرد.

اما نتیجه بحث های در مورد فرق Adaptor و Adapter چیست؟ 

نتیجه این است که هر دو لغت را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد. اگر می خواهید هیچکس به نوشته و رایتینگ شما ایراد نگیرد، در تمام متون انگلیسی خود از Adapter استفاده کنید تا خیالتان راحت باشد.

جالب است بدانید که روزنامه بریتانیایی The Guardian یک قانون در مورد این دو لغت دارد و می گوید وقتی می خواهید در مورد وسیله صحبت کنید از Adaptor استفاده کنید و وقتی می خواهید در مورد شخص صحبت کنید از لغت Adapter استفاده کنید.

اما به هر حال این یک امر ضروری نیست و هر دوی این واژگان را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد.


خلاصه مطلب: 

آیا باید از adapter استفاده کنم یا از Adaptor ؟

هر دوی این لغات را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد و هیچ تفاوتی بین این دو نیست. و این را بدانید که لغت Adapter بیشتر رایج است.